Chrome eklentileri artık freemium oluyor

Belirli bir süre için eklenti hazırlayan geliştiriciler; Google üzerinden ödeme almaya devam etti. Yani yetenekli eklentiler işe yaradı. Ancak, Google artık kendi başına ödeme almak istemiyor. Tarayıcı eklentileri ilk dönemde liste halinde kullanıcıya ulaşmış ancak daha sonra mağaza konseptine dönüşmüş ve daha verimli bir arayüze kavuşmuştur. 2010'dan beri, Google Chrome tarayıcısında da bir eklenti mağazası var. Bu, geliştiricilerin eklentileri doğrudan mağazada satamayacağı anlamına gelir. Google bu özelliği bir süre önce devre dışı bırakmıştı. Şimdi geliştiricilere gönderdiği uyarıda, ödeme sisteminin artık tamamen kaldırıldığını duyurdu.

Tarayıcı yazılımında eklenti kullanımı, internet dünyasında uzun süredir mevcuttur. Kullanıcıların farklı işlevlerle çalışmasını kolaylaştıran eklentiler arasında oldukça yetenekli olanlar da bulunmaktadır. Doğal olarak, geliştiriciler çabalarının karşılıksız kalmasını istemiyorlar.

Şu andan itibaren denemek ve sonra satın almak için hiçbir seçenek olmayacak. Bu özelliğin de Aralık ayında kaldırılacağı belirtiliyor. Şubat 2021'de eklenti için satın alma seçenekleri de kaldırılacak. Google artık geliştiricilerin farklı yöntemler kullanarak ödeme almasını istiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

panelci.org - Ressources et information concernant panelci Resources and Information.

panelci.org

Renew Now